Megalofobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bu makale size megalofobi nedir, nedenleri, semptomları ve bunun üstesinden nasıl gelineceği hakkında daha fazla ayrıntı sağlayacaktır.

Atikifobi, Başarısızlık Korkusu Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Megalofobi Nedir?

Peki megalofobi nedir, büyük şeylerden korkmamızı sağlayan bu hastalık tam olarak ne anlama geliyor? Megalofobi, devasa nesnelerden, hayvanlardan veya yapılardan korkmadır. Çünkü mega, muazzam büyüklükteki nesneleri ifade eder ve fobi korkuyu ifade eder. Büyük yapılardan, hayvanlardan ve hatta devasa araçlardan duyulan korku bu fobinin bir parçası olabilir.

Fobiniz nedeniyle endişe duymanız, günlük sosyal aktivitelerinizi önemli ölçüde sınırlayabilir. Korkunuzu bilmeniz ve korkuyu yenmek için ihtiyacınız olan yardımı almanız önemlidir.

Fobi, aşırı kaygıya neden olan bir durumdur. Fobisi olan bir kişi, aksini düşünebilecek kadar ciddi bir endişe yaşar.

Atychiphobia veya nyctophobia gibi megalofobi, genellikle bir kişinin gençliğinde veya erken yetişkinlik yıllarında meydana gelen travmatik bir deneyimin sonucudur. Bu korku olaylarına genellikle büyük nesneler karışır.

Megalofobiniz varsa, iyileşebilmeniz için deneyimlerinizi tartışmanız ve terapi almanız çok önemlidir. Endişelerinizin kaynağını belirlemenize yardımcı olacak ve böylece onları çok daha hızlı bir şekilde yenebileceksiniz.

Ayrıca, megalofobi ve diğer benzersiz fobiler, uzman teşhisi gerektiren tıbbi durumlardır. Bunu yapmak için terapistinizin fobiniz hakkında bilgi toplaması gerekecektir.

Fobinizin ne zaman başladığını ve büyük eşyaların her zaman korku yaratıp yaratmadığını bilmek isteyeceklerdir. Büyük şeylerden kaçınmanın günlük hayatınız üzerinde bir etkisi olup olmadığını bilmelerini sağlayın.

Megalofobi Nedenleri Nelerdir?Pin

Megalofobi Nedenleri Nelerdir?

Megalofobi nedir sorusuna cevap verdiysek nedenlerine geçebiliriz. Megalofobi nedenleri henüz tespit edilmemiştir. Genetik ve çevrenin her ikisinin de önemli bir etkisi olabilir.

Ailesinde akıl hastalığı olan birinin megalofobi edinme olasılığı, olmayan birine göre daha yüksektir. Birinin ailesinde akıl hastalığı varsa, genel olarak bu tür fobilere genetik olarak yatkın olabilir.

Öte yandan, megalofobinin oluşması için gereken minimum boyut olmadığını da bilmelisiniz. Megalofobinin derecesi kişiden kişiye değişir. Megalofobi, çeşitli faktörler tarafından tetiklenebilir, örneğin:

 • Tepeler ve dağlar
 • Büyük araçlar
 • Anıtlar ve heykeller
 • Büyük uçak ve uzay aracı
 • Gökdelenler
 • Nehirler ve okyanuslar
 • Büyük hayvanlar

Böcek Korkusu Entomofobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Megalofobi Belirtileri Nelerdir?

Megalofobi, diğer fobiler kadar iyi bilinmese de, ondan muzdarip insanlar için çok gerçek ve derin bir korkudur.

Büyük nesnelerden kaçınmak anlık rahatlık getirse de, kaygınızın altında yatan kaynağı ele almaz. Kaygılarınızın hayatınızı yönetmemesi için bir ruh sağlığı uzmanı tanı ve tedavi konusunda size yardımcı olabilir.

Megalofobi, çeşitli psikolojik ve fiziksel belirtilerle kendini gösterebilir. Endikasyonlar ve semptomlar arasında:

 • Nefes darlığı
 • Kalp hızında artış
 • Baş dönmesi
 • Karın ağrısı
 • Titreme
 • Ter
 • Kusma
 • İshal

Megalofobi Tedavisi Nasıl Yapılır?

İnsanlara megalofobinin üstesinden gelmelerinde yardımcı olacak çeşitli başa çıkma yöntemleri ve terapileri mevcuttur. Terapisti gördüğünüzde, aşağıdaki yöntemlerden birini kullanabilirler:

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT)

Bilişsel Davranışçı Terapi, endişelerinizi aşmanıza yardımcı olmak için terapistinizin sayısız terapötik diyalog seansında size rehberlik ettiği bir tür psikolojik tedavidir.

Terapist, fobinizi anlamanıza yardımcı olacak ve ardından, korkularınızı daha gerçekçi olanlarla değiştirmek için sizinle birlikte çalışacaktır.

Dahası bunu yaparsanız, bu korkuyla karşılaştığınızda uygun şekilde davranmayı ve başa çıkmayı öğreneceksiniz. Sonuç olarak, o senaryo veya şey hakkında daha az endişeli ve stresli hissedeceksiniz. BDT ve psikoterapi arasındaki farkları kontrol etmelisiniz.

Tedavi açısından, megalofobi için hızlı bir tedavi olmadığını bilmelisiniz. Size ilaç reçete edilmişse, ilacın amacı siz tedavi görürken fobi semptomlarını hafifletmektir.

Megalofobi Tedavisi Nasıl Yapılır?Pin

Maruz Kalma Terapisi

Belirli fobileri tedavi etmek için en popüler ve yaygın olarak kullanılan strateji, maruz bırakma tedavisidir. Mantıksız korkuları olan insanlar, onları tetikleyen koşullardan kaçınmayı tercih ederler.

Aynı şekilde, megafobikler, panik ataklarından kaçınmak için büyük bir nesneyle karşılaşabilecekleri durumlardan kasıtlı olarak kaçınabilirler. Dağlar veya büyük binalar gibi şeylerden kaçınmak için, bu kaçınma yöntemi düz, kırsal ve iç kesimlerde ikamet etmeyi gerektirebilir.

Maruz bırakma terapisi, etkilenen kişiyi onlarla daha rahat hale getirmek için aşamalı olarak rahatsız edici durumlara maruz bırakarak sorunun kaynağını ele alır.

Bu tedavi, devasa nesnelerin fotoğraflarına bakmakla başlayabilir ve yavaş yavaş büyük bir yapıda rahatça oturabileceğiniz bir noktaya kadar gelişebilir.

Belirtilerinizi ve semptomlarınızı zamanla kademeli olarak azaltmak için gerçek ve hayali koşullar aracılığıyla fobinize maruz kalacaksınız.

Deliklerden Korkma Hastalığı Tripofobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Rahatlama teknikleri

Düzenli tedavi planınıza ek olarak terapistiniz, korktuğunuz konularda kendinizi daha rahat hissetmenize yardımcı olacak gevşeme teknikleri gösterecektir. Kendinizi fazla çalıştırırsanız veya diğer stresli olaylara katlanırsanız, iyileşmeniz yavaşlar ve zorlaşır.

Bir fobiyi yenmek zor olabilir, ancak anlayışlı ve yetkin bir terapistin yardımıyla megalofobiyi yenebilir ve korkusuz bir hayat yaşamaya başlayabilirsiniz.

Megalofobinin, uygun şekilde tedavi edilmezse etkilenen kişiye zarar verebilecek önemli bir sorun olduğu açıktır. Neyse ki, çeşitli teknikler kullanılarak tedavi edilebilen bir hastalıktır.

Yaşam kalitenizi artırmak için yapabileceğiniz en iyi şey, çeşitli fobi türleri hakkında bilgi sahibi olan ve hangi tedavi yaklaşımlarının en etkili ve iyi araştırılmış olduğunu anlayan biriyle bağlantı kurmaktır.

Yorum yapın