Anksiyete Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nasıldır?

Anksiyete nedir sorusu özellikle pandemiden sonra ve 2023 yılı itibariyle epey popüler. Aslında kaygı, riske verilen doğal bir tepkidir. Bir kişinin vücudunun doğal savaş ya da tepkisi, tehdit altında olduğunuzda, baskı altında olduğunuzda veya zor bir senaryo ile karşı karşıya kaldığınızda etkinleşir. Eğer kaygımızı kontrol altına alamıyorsak anksiyete hastası olabiliriz.

Mikroplastik Nedir? İnsan Sağlığına Zararları

Anksiyete Nedir?

Peki ya günümüzün en yaygın psikolojik rahatsızlıklarından olan anksiyete nedir? Anksiyete bozuklukları en yaygın ruh sağlığı sorunlarından biridir. Ancak aynı zamanda en iyi tedavi edilebilir olanlardan da biridir. Anksiyete hastalığınızı daha iyi anladığınızda, semptomları hafifletmek ve hayatınızın kontrolünü bir kez daha ele almak için önlemler alabilirsiniz.

Anksiyete bozukluğu olan kişiler, olağan ortamlarda genellikle şiddetli, aşırı ve sürekli endişe ve panik yaşarlar.

Panik bozuklukları da dahil olmak üzere kaygı bozuklukları, sıklıkla, dakikalar içinde zirveye ulaşan, tekrarlayan akut kaygı, korku veya panik atakları ile karakterize edilir.

Bununla birlikte, sorumlu bir şekilde kullanıldığında kaygı her zaman korkunç bir şey değildir. Uyanık ve odaklanmış olmanıza yardımcı olabilir, harekete geçmeniz ve zorlukları çözmeniz için sizi motive edebilir.

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?Pin

Anksiyete Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete nedir problemini çözdüysek şimdi belirtilerine geçebiliriz. Bir saldırı nadiren 30 dakikadan fazla sürer ve genellikle 10 dakika içinde zirveye ulaşır. Ancak ölecekmiş ya da kontrolü kaybedecekmiş gibi hissettiğiniz o kısacık süreçte, yoğun bir kaygı yaşayabilirsiniz.

Aşağıdakiler, en yaygın kaygı belirtilerinden bazılarıdır:

 • Huzursuz, ajite veya gergin hissetme
 • Hiperventilasyon
 • Tehlikede olma hissi ve/veya panik
 • Terlemek
 • Kalp hızında artış
 • Titreme
 • Uyku eksikliği
 • Konsantre olmakta veya düşünmekte zorluk çekmek
 • Ayrışma ve bölgelere ayırma

Panik atak geçirmekten korktuğunuz için belirli durumlardan kaçınmaya başlıyorsanız, tedavi görmelisiniz. Panik atakları yönetilebilirdir. Aslında, sadece 5 ila 8 terapi seansından sonra birçok hasta paniğe kapılmaz.

Böcek Korkusu Entomofobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Anksiyete Saldırısına Ne Sebep Olur?

Anksiyete bozukluklarına henüz bilinmeyen bir dizi durum neden olur. Travmatik olaylar gibi yaşam deneyimleriyle tetiklenme eğilimindedir.

Bazı kişilerde altta yatan bir sağlık sorununa bağlanabilir. Anksiyete belirtileri ve semptomları, bazen tıbbi bir sorunun en erken sinyalleridir. Doktorunuz kaygınızın tıbbi bir nedeninden şüphelenirse, semptomları araştırmak için testler isteyebilir.

Anksiyete Türleri Nelerdir?

Anksiyete/panik bozukluğu, düzenlenmesi zor olan günlük işleri aksatabilir ve uzun süre oyalanabilir. Aşağıda çeşitli anksiyete atakları bulunmaktadır:

Nedenler: Düşünceler ve Durumlar

Anksiyete bölümleri hem düşünceler hem de durumlar tarafından ortaya çıkar. Sebepler, çeşitli endişelere işaret etme eğilimindedir.

Düşünceler

Düşünceler tarafından tetiklenen anksiyete atakları, yaygın anksiyete bozukluğunun bir göstergesi olabilir. Bölümler, acil dış tetikleyicilerin yokluğunda ortaya çıkabilir.

Durumlar

Sosyal fobiler veya sosyal kaygı bozuklukları, duruma dayalı kaygı bölümleri olarak ortaya çıkabilir. Anksiyete, yaşam veya sağlıkla ilgili genel endişeler yerine belirli olaylar tarafından tetiklenir.

Anksiyete Saldırısına Ne Sebep Olur?Pin

Fizyolojik Belirtiler

 • Huzursuzluk veya ajitasyon
 • Sinirlilik
 • Kaygıyı kontrol etmekte zorlanma
 • Kolayca bitkin
 • Odaklanmada zorluk
 • Uyku ile ilgili sorunlar
 • Beklenen ve Beklenmeyen

Aniden ortaya çıkan anksiyete saldırıları daha korkutucu ve yönetilmesi zor olabilir. Saldırıyı beklemek, başa çıkmayı zorlaştırabilir.

Beklenen Durumlar

Anksiyete epizodu genel bir endişe tarafından tetiklenebilir. Bu, hakkında o kadar çok düşündüğünüz bir şey olabilir ki, onu bir kaygı kaynağı olarak tanımlamış ve bir kaygı atağını tetiklemesini beklemiş olabilirsiniz.

Beklenmedik Durumlar

Anksiyete atakları bariz bir neden olmadan ortaya çıkabilir. Onlara neyin sebep olduğunu bilmediğinizde tahmin etmek neredeyse zordur.

Süre ve Sıklık

Anksiyete nöbetleri dakikalar, saatler, günler ve hatta haftalarca devam edebilir. Farklı aralıklarla da ortaya çıkabilirler. Anksiyete ataklarının süresi ve sıklığı, atakların nedenlerine göre belirlenir.

Yoğunluk

Ortaya çıkan semptomların sayısını sayabilirsiniz. Nefes darlığı, kas gerginliği ve uykusuzluğun aynı anda olması kesinlikle bu semptomlardan sadece birine sahip olmaktan daha şiddetlidir.

Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?Pin

Anksiyete İle Başa Çıkma Yolları Nelerdir?

Aşağıdaki başa çıkma mekanizmalarının yardımıyla semptomların şiddetini azaltmak için çaba gösterebilirsiniz:

Sosyalleştirmek

Yalnızlık ve tecrit, kaygıyı şiddetlendirebilir veya tetikleyebilir. Ancak, sorunlarınız hakkında konuşmak, onları daha az yıldırıcı gösterebilir. Rahatlamanıza yardımcı olabilecek sosyal ilişkileri kullanın.

Tedavi

Anksiyete bozuklukları tedaviye iyi yanıt verir ve çoğu durumda nispeten kısa bir süre içinde iyileşir. Terapötik teknik, anksiyete bozukluğunun türü ve ciddiyeti ile belirlenir. Öte yandan, insanların çoğu terapi, ilaç veya her ikisinin karışımı ile tedavi edilir.

Kalıcı Dövmenin Zararları Nelerdir? Kalıcı Dövmenin 3 Zararı

Son düşünceler

Kendi kendine başa çıkma taktikleri son derece faydalı olsa da, endişeleriniz veya kaygı nöbetleriniz size çok fazla rahatsızlık verecek veya normal rutininizi bozacak kadar şiddetliyse, profesyonel tedavi almak çok önemlidir.

Çok fazla fiziksel semptom yaşıyorsanız, önce tıbbi yardım almalısınız. Doktorunuz endişenizin nedeni olarak tiroid sorunu, hipoglisemi veya astım gibi tıbbi bir rahatsızlığı ekarte edebilir.

Her hatıra, düşünce ve duygu bir sonrakiyle bağlantılıdır ve vücudumuzda dalgalara neden olur. Kaygıya neden olan değişkenleri inceleyerek, kaygının köklerini ve sahip olduğunuz kaygı dönemlerinin türünü belirleyebilirsiniz.

Yorum yapın