Turşu Suyunun Zararları ve Faydaları Nelerdir? Turşu Suyunun Şifalı 6 Faydası

Turşu deyince ya seversiniz ya da sevmezsiniz çünkü keskin bir tada sahiptirler ve herkesin damak tadına hitap etmeyebilirler. Öte yandan, salatalık bağımlısıysanız, bunun düşüncesi bile ağzınızı sulandırabilir. Bu nedenle, salatalık söz konusu olduğunda, genellikle orta yol yoktur, ancak faydaları herkes için ortaktır. Doğal bir probiyotik olan salatalık suyu, kas ağrısını azaltmaktan kan şekerini dengelemeye, bağışıklığı güçlendirmeye ve sindirim sistemini iyileştirmeye kadar pek çok faydasıyla ünlüdür. Bu yazımızda kimi tarafından sevilen kimi tarafından sevilmeyen turşu suyunun zararlarını ve faydalarını anlatıyoruz.

Himalaya Tuzunun 3 Şifalı Özelliği – Himalaya Tuzunun Yararları ve Zararları

Ev Yapımı Turşuları Tercih Edin

Son 10 yıldır Türk yemek kültürünün önemli bir parçası olan turşu, maalesef son yıllarda popülaritesini kaybetmiştir. Hemen hemen her evde büyük kaplara konulan turşular, yerini küçük kaplarda hatta minik kavanozlarda satılan hazır fabrika turşularına bıraktı. Eğer siz de market reyonlarında hazır turşuları tercih edenlerdenseniz bilin ki koruyucu ve gıda boyası ile doldurulmuş turşu kavanozlarının sağlığa hiçbir faydası yoktur. Günümüzde turşu suyunun zararlarından bahsedince akla ilk gelen içindeki katkı maddeleridir.

Geleneksel yöntemlerle evde yapılan salatalık ise doğal probiyotiktir, kan şekerini dengeler, bağırsak sağlığını iyileştirir, kas ağrılarının şiddetini azaltır ve kilo vermeyi destekler. Bu yüzden organik turşu ve turşu suyuna sofralarda daha fazla yer vermek akıllıca bir fikirdir. İşte sizi salatalık suyu içmeye teşvik edebilecek faydalar, beslenme gerçekleri ve potansiyel olarak zararlı durumlar.

Salatalık Suyunun Besin Değeri

Turşunun tarihinin 4000 yıldan daha eskiye, Mezopotamya’ya kadar uzandığına inanılıyor. Mezopotamyalılar, salatalıkları bir koruma yöntemi olarak asidik salamuraya batırdılar. Ortaya çıkan tadı da oldukça lezzetli bulmuşlardır. Aslında biraz da tesadüfen ortaya çıkan bu lezzet, geleneksel olarak yüzyıllardır çoğu kültürde yerini almıştır.

Öte yandan turşu tariflerinin esnekliği ve malzemelerin isteğe bağlı çeşitliliği turşu suyundaki besin değerlerinin tam olarak tespit edilmesini zorlaştırabilir. Ancak ortalama değerler verecek olursak 1 bardak (su bardağı) salatalık suyu 15 ile 50 kalori arasındadır. Ayrıca 0 ila 1 gram protein, 0 ila 30 gram karbonhidrat ve 0 ila 1 gram lif içerir. Aynı şekilde turşu suyunun içindeki vitamin ve mineraller de yapan kişiye ya da tarife göre değişir. Bununla birlikte, salatalık tipik olarak A, C ve E vitaminleri içerir. Genellikle sodyum ve potasyumun yanı sıra az miktarda kalsiyum ve magnezyum içerir.

Salatalık Suyu İçmenin FaydalarıPin

Salatalık Suyu İçmenin Faydaları

Turşu suyunun zararlarına geçmeden faydalarından bahsedelim. Sirke ve tuz açısından zengin olan turşu, birçok kültürde sofralarda yeri olan sağlıklı bir besindir. Ayrıca tadı ve çeşitli sağlık yararları ile popülerdir. Ev yapımı doğal turşular sağlıklıdır ve aşağıdaki faydaları sağlayabilir. Ancak yüksek miktarda tuz içerdiğini ve diyetinde tuz kısıtlaması olan kişilerin dikkatli tüketmesi gerektiğini unutmayın.

Turşu Suyu Doğal Probiyotikler İçerir

Doğal olarak fermente edilmiş turşular ve meyve suları, probiyotik adı verilen faydalı mikroorganizmaları içerir. Probiyotikler canlı mikroskobik bakteri ve mayalardır. Ev yapımı yoğurt ve ev yapımı lahana turşusunda bol miktarda bulunurlar. Bağırsaktaki iyi bakteri sayısını dengelemeye yardımcı olurlar. Bu nedenle, iyi bir sindirim için probiyotik almak çok önemlidir.

Turşu suyuve sindirim sistemi söz konusu olduğunda bir diğer önemli bileşen sirkedir. Fermente bir gıda olan sirke, bağırsakta iyi bakteri florasının büyümesini destekler ve düzenli sindirimi destekler. Özetle, salatalık suyu bağırsaklar için faydalıdır ve sağlıklı sindirimi destekler.

Papatya Çayı Zayıflatır Mı? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Kas Ağrısının Şiddetini Hafifletir

Kulağa şaşırtıcı gelse de yarım bardak turşu suyu içmek kas ağrısını önemli ölçüde azaltabilir. Genellikle egzersizden sonra ortaya çıkan kas ağrısı ve krampların, egzersiz sırasında terleme yoluyla dehidrasyon ve elektrolit kaybının bir sonucu olduğuna inanılmaktadır. Bu teori, kas ağrısı çeken sporcuların kramp anında önemli ölçüde sıvı ve elektrolit kaybı yaşadıkları gözlemine dayanmaktadır.

Salatalık suyu doğal bir elektrolit kaynağıdır ve içerdiği sirke spazmodik sinir sinyallerini durdurmaya yardımcı olabilir. Mayıs 2010’de yapılan bilimsel bir araştırma, salatalık suyu içen erkek sporcuların kas kramplarından hızla kurtulduğunu ortaya koydu.

Kan Şekeri Seviyelerini Dengeler

Sirkenin sağlıklı kan şekerini desteklediği uzun zamandır bilinmektedir. Araştırmacılar, yemeklerle birlikte yenen dondurulmuş turşu suyu barlarının kan şekerindeki ani yükselmeleri azaltabileceği sonucuna varmıştır. Turşu suyu kan şekeri seviyelerinizdeki ani yükselmeleri veya düşüşleri önleyebilir. Tuz oranı yüksek olduğu için turşu suyu içemiyorsanız, salatalarınıza biraz elma sirkesi eklemeyi deneyin.

Salatalık Suyu İçmek Kilo Vermenize Yardımcı OlabilirPin

Salatalık Suyu İçmek Kilo Vermenize Yardımcı Olabilir

Turşu suyu kan şekerini dengeleyerek iştahınızı azaltabilir. Kan şekeriniz sabit olduğunda kilo vermek ve iştahınızı kontrol etmek daha kolaydır. Öte yandan, probiyotik yararları için salatalık suyu içerseniz, sindirimi ve metabolizmayı iyileştirmek kesinlikle kilo vermenize yardımcı olabilir. Turşu suyunun kilo vermenize yardımcı olabilmesinin bir diğer nedeni de içerdiği sirkedir. Sirkedeki asetik asit vücudun yağ depolamasını azaltır, açlık krizlerini bastırır ve yağ yakımını artırır. Sirkeli su içmek zayıflatır mı? Turşu suyunun ağırlık kaldırma etkisi sizi cezbediyorsa ancak tuzlu olduğu için içemiyorsanız, içme suyunuza her gün 1 veya 2 yemek kaşığı elma sirkesi karıştırmayı düşünün.

Turşu Suyu Hastalıklarla Savaşan Antioksidanlar İçerir

Bu tuzlu ve tuzlu içecek, bağışıklığı güçlendirmenin doğal bir yoludur. Turşu suyundaki vitamin ve mineraller tarife göre değişmekle birlikte, tipik olarak önemli miktarda C ve E vitamini içerir. Antioksidanlar, hücrelerinizi serbest radikal hasarından koruyabilir. Serbest radikaller, vücutta kanser, kalp hastalığı ve daha fazlasıyla bağlantılı olan moleküllerdir. Salatalık suyundan bazı antioksidanlar alabilirsiniz, ancak salatalığı suyuyla birlikte yemenin daha faydalı olabileceğini unutmayın.

Salatalık Suyu Ağzınızı Temizler

Turşu suyunun gözden kaçan bir diğer faydası ise ağızda kokuya neden olabilecek bakterileri yok etmesidir. Turşu suyu antibakteriyeldir ve nefesinizi tazelemeye yardımcı olabilir. Öte yandan, tuzlu su veya sirkeli su ile gargara yapmak da benzer şekilde işe yarayabilir.

Turşu Suyunun Zararları Veya Yan Etkileri Var mı?Pin

Turşu Suyunun Zararları Veya Yan Etkileri Var mı?

Şimdi de turşu suyunun zararlarından ve yan etkilerinden bahsedelim. Turşu suyu yukarıda sıralanan sağlık faydalarından bazılarını sunarken, bazı riskleri de beraberinde getirebilir. Bu risklerin çoğu, turşu suyunun içerdiği aşırı yüksek sodyum (tuz) seviyeleri ile ilgilidir. Salamura tahılların veya meyve sularının neden olabileceği iki ana sorun şunlardır:

Yüksek Tansiyon (Hipertansiyon)

Yüksek tansiyon hastası olan veya risk altında olan kişiler salatalık suyu içmemelidir. Sodyum içeriği yüksek yiyecek ve içeceklerin kan basıncını yükselttiği genel olarak kabul edilmektedir.

Mide Ülserinin Kötüleşmesi

Asitli yiyecekler yemek ülsere neden olmaz, ancak zaten ülseri olan kişilerde turşu suyu gibi asitli içecekler ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Mevcut mide ülseri olan kişilerin turşu suyunu dikkatli içmeleri veya önceden doktorlarına danışmaları önerilir.

Turşu ve turşu suyunun faydaları her hastalığa çözüm olmasa da, kesinlikle sağlıklı bir beslenme planının parçası olabilirler. Sadece çok fazla tuz içerdiğini ve bu konuda herhangi bir kısıtlamanız varsa tüketmemeniz gerektiğini unutmayın.

Yorum yapın