Papatya Çayı Zayıflatır Mı? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir?

Papatya, şifalı özellikleri en iyi bilinen bitkilerden biridir ve Asteraceae (papatya) familyasına aittir. İnsan sağlığına olumlu etkileri nedeniyle yüzyıllardır kullanılan bu bitkinin çayını içmek, diğer sağlık yararlarının yanı sıra kilo vermeye de yardımcı olabilir. Bu yazımızda “Papatya çayı zayıflatır mı?”, “Papatya çayı içmenin avantajları ve dezavantajları nelerdir?” konularını konuşacağız

Ayçiçekleri ve krizantemler gibi papatyalar da Asteraceae familyasına aittir. Sağlık yararları nedeniyle yüzyıllardır alternatif tıpta güçlü bir doğal ev ilacı olarak kullanılmaktadır. Tüm bu faydalarının yanı sıra dolaylı olarak kilo vermede işe yarama potansiyeline sahip bir bitkidir. Yazının devamında papatya çayının kilo üzerindeki etkilerinden bahsediyor ve faydaları ile birlikte potansiyel risklerini tartışıyoruz.

Kaçınılması Gereken 10 Tehlikeli Egzersizler Nelerdir?

Papatya Çayı Zayıflatır mı?

Peki asıl soru şu: Papatya çayı zayıflatır mı? Papatya çayı ile ilgili son yıllarda çok sayıda bilimsel çalışma yapılmış ve birçok faydası olduğu klinik olarak kanıtlanmıştır. Papatya çayının zayıflattığı ve fazla kiloları verdirdiği söylenmektedir. Ama gerçek şu ki, papatya çayı sihirli bir kilo verme içeceği değildir. Yani papatya çayı zayıflatır mı sorusunun cevabı olumsuzdur. Sadece sağlıklı bir diyet ve dengeli bir yaşam tarzı ile birlikte ideal kiloya ulaşmaya ve yağ yakmaya yardımcı olabilir. İştah kesici etkileri sayesinde sizi aşırı yemek yemekten de koruyabilir. Diyet ve spor yapılmadığı takdirde tek başına papatya çayı içmek mevcut kilonuzu değiştirmeyecektir.

Papatya Çayının Genel Sağlık Faydaları Nelerdir?Pin

Papatya Çayının Genel Sağlık Faydaları Nelerdir?

Papatya çayının kas gevşetici özelliği vardır. Rahim kaslarını gevşetir ve adet sancılarını giderir. – Makul miktarlarda alındığında, regl döneminde mide kramplarından kurtulmanıza yardımcı olabilir. Bir fincan papatya çayı, kasları gevşetici özelliklere sahip olduğu için zorlu bir iş gününden sonra stresi azaltabilir.

İyi bir gece uykusu çekmek için yatmadan önce bir bardak papatya çayı içmek iyi bir fikirdir. Sizi sakinleştirir, rahatlatır ve harika bir uyku sürecine hazırlar. Yetersiz veya kalitesiz uyku, insülin üretimini ve diğer hormonal süreçleri bozarak kilo alımına neden olabilir.

Papatya çayı, mide veya bağırsak spazmlarının tedavisinde etkili olan güçlü antispazmodik ve antiinflamatuar özelliklere sahiptir. Bağırsaktaki gaz ve şişkinliğe de iyi gelir. İrritabl barsak sendromu ve ishal gibi rahatsızlıklara iyi gelir. İştahı bastırıcı etkileri sayesinde yemeklerden 10 dakika önce bir bardak içmek fazla yemeyi engelleyebilir.

Papatya Çayı Reflüye İyi Gelir mi?Pin

Papatya çayı migren ve baş ağrılarının giderilmesinde etkilidir. Semptomları fark ettiğiniz anda bir bardak sıcak papatya çayı içmeniz kısa sürede iyileşme sürecini başlatacaktır. Papatya çayı, reçetesiz satılan ağrı kesicilerin yerine içilebilir. Aslında, anti-enflamatuar özellikleri sayesinde hafif ila şiddetli ağrıları hafifletir.

Sakinleştirici ve yatıştırıcı etkileri sayesinde depresyon ve anksiyete belirtilerini hafifleterek tedavi sürecinde yardımcı rol oynar.

Düzenli olarak papatya çayı içmek kan şekeri değerlerinin korunmasına yardımcı olur, böylece diyabet semptomlarının kontrol altına alınmasına yardımcı olur.

Papatya çayı kanser önleyici özelliklere sahiptir. Papatyanın içeriğindeki apigenin adı verilen bileşen, kanserli tümörlerin büyümesini engeller ve bu bölgelere kan akışını azaltır. Kemoterapinin neden olduğu ağız ülserlerinin iyileşmesinde de etkilidir.

Papatya Çayı Reflüye İyi Gelir mi?

Stres, günümüzde yaygın olarak görülen asit reflünün bir numaralı nedenidir. 2015 yılında yapılan bir çalışmada, reflü sorunu olan neredeyse tüm denekler, “yoğun stresli hissettikten” sonra asit reflü yaşadıklarını bildirdi. Stresli ve endişeli bir ruh hali, reflüye neden olur ve başta göbek yağları olmak üzere düzensiz kilo alımını destekler.

Papatya Çayı Zararlı Mı?Pin

Papatya çayı sadece asit reflüsü için kesin olarak bir çözüm değildir. Ancak stres azaltıcı, rahatlatıcı ve sindirim sistemi faydaları sayesinde papatya çayı reflü riskini en aza indirir.

Adler Terapisi Nedir? Aşamaları Nelerdir?

Papatya Çayı Zararlı Mı?

Papatya genellikle güvenli kabul edilen bir bitkidir, ancak nadir durumlarda bazı kişilerin buna alerjisi olabilir. Papatyaya alerjiniz varsa; boğazınızda şişme, kızarıklık veya nefes darlığı yaşayabilirsiniz. Bu yan etkilerden herhangi birini yaşarsanız papatya çayı içmeyin.

Papatya çayı içerken dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli nokta da dozajıdır. Bu bakımdan yapımına dikkat etmek gerekmektedir. Çayın etkili olması için çok sert olması gerekmez. Aksi takdirde karın ağrısı, mide bulantısı ve baş dönmesi oluşabilir. Bu nedenle 1 bardak suya 1 tatlı kaşığı kuru papatya ilave etmeniz yeterlidir. Ayrıca çayı demlerken papatyayı suyla kaynatmanıza gerek yoktur. Kurutulmuş papatyayı kaynayan suya atıp 10 dakika emmesi için beklemeniz yeterlidir.

Varfarin ve enoksaparin gibi antikoagülanlar (kanın pıhtılaşmasını önlemek için kullanılan ilaçlar) kullanıyorsanız papatya çayı içmeniz önerilmez. Çünkü papatyanın kan sulandırıcı etkisi ilaçların etkisini artırabilir ve çeşitli sorunlara neden olabilir. Son olarak hamile ve emziren kadınların uzman görüşü olmadan papatya çayı tüketimi önerilmez.

Yorum yapın