Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir? Kilo Aldırır Mı?

Sakız çiğnemenin nefesi tazelediğini, dişlerin arasına sıkışan yemek artıklarını uzaklaştırdığını ve tükürük üretimini arttırarak diş sağlığı için önemli olduğunu duymuşsunuzdur. Öte yandan sakız çiğnemenin kilo aldırdığı söyleniyor. Peki sakız çiğnemek gerçekten şişmanlatır mı? Sakız çiğnemenin zararları nelerdir? Sakızın yararlarını ve olası zararlarını bilimsel çalışmalar ışığında inceledik.

Dünya çapında her insanın yılda ortalama 170 parça sakız çiğnediği tahmin edilmektedir. Bu inkar edilemeyecek kadar yüksek bir rakamdır. Özellikle çocukların favorisi olduğunu düşündüğümüzde faydalarını ve risklerini bilmek de önemlidir.

Şeker Bağımlılığı Nedir? Nasıl Yenilir ve Tedavi edilir?

Sakız Çiğnemek Şişmanlatır Mı?

Sakız çiğnemenin zararları nelerdir sorusunu konuşmadan önce şişmanlatır mı sorusuna cevap verelim. Sakız çiğnemek kilo aldırmaz, aksine kilo vermenize yardımcı olur. 1 saat şekersiz sakız çiğnemek 11 kalori yakar. Bu oran size düşük gelebilir ancak sadece birkaç saatte 50 kalori yakmanızı sağlayabilir. Günde 50 kalori yemenin kilo vermenin gözle görülür bir etkisinin olmaz. Ancak sakız çiğnemenin kalori yakmanın dışında başka etkileri de var.

Sakız çiğnemenin kilo verme üzerindeki etkilerini incelemek için pek çok bilimsel araştırma yapıldığını biliyoruz. Neredeyse tamamı, sakız çiğnemenin doğrudan veya dolaylı olarak kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Yani evet, sakız çiğnemek açlık sancılarını bastırır, iştahınızı azaltır, aşırı yemenizi önler ve kilo vermenize yardımcı olabilir. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada sakız çiğnemenin metabolizmayı hızlandırdığına dair kanıtlar öne sürülmüştür.

Sakız Çiğnemenin FaydalarıPin

Sakız Çiğnemenin Faydaları

Sakız çiğnemenin faydaları oldukça fazladır. Sakız çiğnemenin diş fırçalamanın yerini tutmadığını ve dişlerinizi günde iki kez en az 2 dakika fırçalamanız gerektiğini unutmayın.

Sakız çiğnemenin faydalarını aşağıda listeledik.

 • Sakız çiğnemek stresi azaltır, beyin fonksiyonlarını güçlendirir.
 • Bugüne kadar sakız çiğnemenin hafızayı geliştirdiğini, konsantrasyon ve karar verme üzerinde olumlu etkisi olduğunu gösteren 20’ye yakın bilimsel çalışma bulunmaktadır. Sakız çiğnemek stresi azaltır, hafıza dahil diğer beyin fonksiyonlarını güçlendirir, odaklanmayı geliştirir ve formda kalmanıza yardımcı olur.
 • Sakız çiğnemenin beyin üzerindeki yararlı etkilerinin nasıl oluştuğunu henüz bilmiyoruz. Bazı bilim adamları, sakız çiğnemenin beyne giden kan akışını artırdığını ve bunun da beynin daha iyi çalışmasına yardımcı olduğunu iddia ediyor. Ancak bu tezi kanıtlayacak herhangi bir çalışma yapılmamıştır.
 • Şekersiz sakız ağız ve diş sağlığına iyi gelir.
 • Sakız çiğnemek ağız sağlığınıza ekstra bir katkı sağlar. Ağzınızdaki tükürük miktarını artırır, ağız kokusunu azaltır, dişlerinizi güçlendirir, beyazlatır, yemek parçacıklarını ve bakterileri temizler. Yemekten sonra 20 dakika şekersiz sakız çiğnemenin diş çürümelerini önlediği gözlemlenmiştir.
 • Sakız çiğnemek aşırı tükürük üretir. Tükürük, diş çürümesine neden olan bakterilere karşı ilk savunma hattı olan diş minesini güçlendirmeye yardımcı olan kalsiyum ve fosfat içerir.
 • Sakız çiğnemek uykusuzluk ve uyuşukluk ile savaşır.
 • Sabah bulantılarına ve depresyon gibi ruh sağlığı sorunlarına iyi gelir.
 • Çocuklarda kulak enfeksiyonlarını önler.
 • Sigarayı bırakmak yardımcı olabilir.
 • Ameliyat sonrası normal barsak fonksiyonuna dönüş sürecini hızlandıran çeşitli çalışmalar mevcuttur.
Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?Pin

Sakız Çiğnemenin Zararları Nelerdir?

Sakız çiğnemek çoğunlukla güvenlidir ve hiçbir yan etkisi yoktur. Ancak şekerli sakız çiğnemek faydadan çok zarar verebilir. Şekerli sakız diş çürümesine ve ağızda bakteri birikmesine, dilin sararmasına ve ağız kokusuna neden olabilir.

Sakız çiğnemek, çene kaslarını kullanarak gerçekleşen bir eylemdir. Aşırı sakız çiğnemek çene kaslarında, çenede, boyunda yorgunluğa ve baş ağrılarına neden olabilir. Çok sakız çiğnemek temporomandibular disfonksiyon (TMD) yani çene kaslarıyla ilgili problemleri gösteren olumsuz bir duruma sebep olabilir.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Çok fazla sakız çiğnemek yüz kaslarını sıkılaştırabilir ve baş ağrısına neden olabilir. Küçük çocuklarda ve ergenlerde sakız çiğnemenin kronik migren ile ilişkili olduğunu gösteren birkaç çalışma vardır.

Diş hekimleri, aşırıya kaçılmadığı sürece şekersiz sakız çiğnemenin sorun olmadığına inanırlar. Şekersiz sakız çiğnemek kilo vermeye yardımcı olur, stresi azaltır, hafızayı güçlendirir ve konsantrasyonu artırır. Ağız ve diş sağlığına da iyi gelir.

Yorum yapın