Saç Dökülmesi Neden Olur? Tedavisi Nasıl Yapılır?

Saç dökülmesi, 2023 yılında popüler bir rahatsızlıktır ve genetik yatkınlıktan kaynaklanmakla birlikte bir takım hastalıkların varlığı sebebiyle de ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenlerle birlikte geçici özellikteki rahatsızlıklar sebebiyle de yani; demir eksikliği, B12 eksikliği, magnezyum eksikliği, bağırsak parazitleri, enfeksiyon gibi nedenlerle de saç dökülmesinin yaşanması muhtemeldir. Ancak saç dökülmesinin yoğun olduğu ve önlenemediği durumlarda doktor bilgisine danışmakta yarar bulunmaktadır.

Saç sağlığı için saçların dökülmesi belirli bir ölçüde gereklidir. Çünkü sağlığını kaybeden saçlar kendisini yenilemek için dökülmekte, yerine de yenileri çıkmaktadır. Bu dökülen saçlar sayesinde daha sağlıklı saçlar meydana gelmektedir. Ancak kabataslak bir hesap yapılırsa; toplam saçın %10’undan fazla yaşanan saç dökülmesi, sağlıksız bir duruma işaret etmektedir. Bu durumda başvurulacak hekim; dermatolog olmalıdır.

Şeker Hastalığı Belirtileri

Saç Dökülmesi NedenleriPin

Saç Dökülmesi Nedenleri

Saç dökülmesinin nedenleri, kadınlarda ve erkeklerde farklı faktörlere dayanmaktadır. Genel olarak saçların dökülmesi, erkeklerde daha yaygın olan bir durumdur. Çünkü erkeklerin genetik yapısı, saç dökülmesine daha müsaittir. Genel olarak erkeklerde saç dökülmesi nedenleri genetiktir. Erkek bireylerde ergenlik sorasında bu sorunun yaşanmaya başlaması normal olarak karşılanmaktadır. Bu durumda, yaşın ilerlemesine bağlı olarak kellik sorunu da ortaya çıkabilmektedir.

Aşırı saç dökülmesi kadın güzellik algısına göre oldukça büyük bir problemdir. Erkeklere göre kadınlarda bu sorun daha az meydana gelmektedir. Doğum kontrol hapı kullanımı, menopoz, tiroit hormonunun dengesiz olması, emzirme, sağlıksız beslenme ve stresli yaşam tarzı, kadınlardaki saç dökülmesinin nedenlerindendir. Bunlarla birlikte güzellik uygulamaları adı altındaki saç boyatma, perma ve röfle gibi işlemlerde saçın derisini olumsuz etkilediği için saç dökülmesine neden olabilmektedir.

Kadınlarda ve erkeklerde farklı nedenlerden dolayı yaşanan saç dökülmesinin sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıktığı bilinmektedir. Vitamin eksiklikleri, hormonal dengenin bozuk olması gibi durumlar saç dökülmesi sebepleri arasında bulunmaktadır. Bu sebeple saç dökülmesinden şikâyet eden kişilerin, bu durumun neden kaynaklı olarak yaşandığını öğrenebilmesi ve gerekli tedaviyi olabilmesi için bir dermatolog görüşüne başvurması gerekmektedir.

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?Pin

Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Saç dökülmesi durumunun giderilebilmesi için tavsiye edilen; dermatoloji alanında uzman hekime başvurmaktır. Uzman hekimler, gerçekleştirecekleri muayenede saç dökülmesinin nedenini teşhis etmekte ve gerekli olan tedaviyi planlamaktadır. Ancak günümüzde saç dökülmesi için maske seçenekleri de kişiler tarafından sıklıkla tercih edilmektedir. Fakat saç dökülmesinin hormonal düzenden veya vitamin eksikliğinden kaynaklanması durumunda yapılan maskelerin herhangi bir yararı olmayacaktır.

Saç dökülmesine neden olan durumun belirlenmesinden sonra doktorlar tarafından planlanan tedavi kısa süre içinde cevap vermektedir. Ayrıca stressiz yaşam, sağlıklı ve protein ağırlıklı beslenme, saç dökülmesinin önlenmesinde oldukça etkili olacaktır. Gerekli durumlarda vitamin takviyesi almak da saçların güçlenmesinde etkili olacaktır.

Aşırı saç dökülmesine ne iyi gelir sorusu, saçları dökülen kişiler tarafından sorulmaktadır. Gerekli tedavinin olunmasının yanı sıra saçın günlük bakımına önem verilmesi, temizliğinin gerçekleştirilmesi ve rutin saç bakımlarının yapılması büyük ölçüde etkilidir. Ayrıca saçların hava almasına da önem verilmelidir. Çünkü saç köklerinin hava alması, saç tellerinin sağlığını korumasına etki etmektedir.

Bilinmesi gerekir ki; markası ne olursa olsun şampuanlar da kimyasal bir maddedir. Dolayısı ile bu maddenin bol ve sık kullanılması saç derisine; saç tellerine zarar vermektedir. Bu sebeple şampuan kullanımları az miktarda gerçekleştirilmeli ve mümkün olduğunca doğal ürünlerden yararlanılmalıdır. Doğal sabunlar ve organik şampuanlar, saç sağlığının korunmasında etkili olacaktır.

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?Pin

Erkeklerde Saç Dökülmesi Neden Olur?

Erkeklerde durmayan saç dökülmesi çoğunlukla genetik yatkınlıktan kaynaklanmaktadır. Erkeklerde yaygın olarak görülen kellik, nadiren de olsa kadınlarda görülebilmektedir. Bu durumda uzman doktorların vereceği ilaçlar, saçın dökülmesini azaltacak ve saç tellerinin güçlenmesini sağlayacaktır. Kişisel bakımın gerçekleştirilmesiyle saçlar, eski sağlığına kavuşacaktır.

Yalnızca erkeklerde değil, kadınlarda tepeden saç dökülmesi yaşanabilmektedir. Kişisel bakımın ve doktorlar tarafından reçete edilmiş ilaçların işe yaramadığı durumlarda saç mezoterapisi uygulamaları da uygulanabilmektedir. Bu uygulama kadın, erkek fark etmeksizin tercih edilebilmektedir. Saç mezoterapisi uygulamasında saçın gereksinim duyduğu vitamin ve mineraller saç derisine enjekte edilmektedir. Bu yöntem saçın sağlıklı olarak yeniden çıkmasını sağlamaktadır.

Saç mezoterapisinin etkili olmadığı durumlarda hem kadınların hem de erkeklerin başvurduğu bir diğer yöntem; saç ekimi yöntemidir. Bu yöntem, diğer tedavi yöntemlerine göre daha maliyetlidir. Ancak en etkili yöntemler arasındadır. Bu yöntem ile kişilerin sağlıklı kıl kökleri, saç bölgesine ekilmektedir. Günümüzde ilerleyen saç ekim yöntemleri sayesinde başarı oranı da oldukça yüksektir.

Öksürük Neden Olur? Öksürük Nasıl Geçer

Kadınlarda Saç Dökülmesi Nasıl Önlenir?

Kadınlarda saç dökülmesi, tanıya bağlı olarak gerekli tedavinin uygulanmasıyla, saç mezoterapisi yöntemiyle önlenebilmektedir. Bununla birlikte saç bakımı yapılması büyük ölçüde yararlı olmaktadır. Saç derisi üzerinde kan dolaşımını arttıracak işlemlerin yapılması, saçın dökülmesini de azaltacaktır. Bu uygulamalar yalnızca kadınlar değil; erkekler tarafından da tercih edilebilmektedir.

Saç dökülmesine karşı zeytinyağı sıklıkla kullanılmaktadır. Besleyici olma özelliği ve saç derisinde kan dolaşımını arttırması nedeniyle zeytinyağı maskesi, saç dökülmesinde durdurucu olabilmektedir. Bir miktar zeytinyağı ile haftada iki kez saç derisinde masaj yapılması oldukça yararlı olacaktır. Zeytinyağı maskesi ile saç dökülmesi sorunu sağlıksal bir nedenden kaynaklanmıyorsa büyük oranda çözülecektir.

Yorum yapın