Öksürük Neden Olur? Öksürük Nasıl Geçer

Öksürük pek çok kişi tarafından özellikle kış aylarında olmak üzere sıklıkla yaşanan bir durumdur. Tamamen geçmesi birkaç günden başlayarak birkaç haftaya kadar sürmesi muhtemeldir. Bu yazımızda öksürük nedir, öksürük nasıl geçer gibi sorulara cevap arayacağız.

Sırt Ağrısı Neden Olur? Belirtileri ve Tedavisi

Öksürük Nedir?

Öksürük nasıl geçer sorusunu cevaplamadan önce ne olduğunu incelemeliyiz. Öksürük temelde vücudun boğazda bulunan yabancı ve istenmeyen maddeleri temizlemek için yaptığı bir reflekstir. Boğazda fazla balgam oluşumu ya da alerjiye bağlı toz benzeri yabancı maddelerin birikmesi sonucunda kişi öksürmeye başlar.
Boğaz bölgesini temizlemeye yönelik olarak vücut tarafından başlatılan bu hareket aslında oldukça yararlı olsa da pek çok durumda kişinin konforunu bozan ve rahatsızlık veren bir reflekstir.

Öksürük Türleri ve Sebepleri Nelerdir?Pin

Öksürük Türleri ve Sebepleri Nelerdir?

Kişilerde öksürük oluşumu üç farklı türde gözlenmektedir. Akut öksürük, subakut öksürük ya da kronik öksürük. 2 haftaya kadar olan türler akut, 2 – 8 hafta arası sürenler subakut öksürük ve 8 haftadan uzun sürenler de kronik öksürük olarak adlandırılır.

Akut öksürük genellikle virüs ya da bakteri kaynaklı enfeksiyonlardan kaynaklanır ve bir tedavi gerektirmeden kendiliğinden geçer.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken öksürük türü kronik öksürüktür. Bu öksürük türü kalıcı ya da tehlikeli hastalıkların belirtisi olabilir. Geniz akıntısı, sigara kullanımı ya da KOAH gibi hastalıkların görüldüğü durumlarda hastaların verdiği en önemli belirti kronik öksürüktür.

Öksürükten Kurtulmak ve Tedavi Etmek İçin Ne Yapılmalı?Pin

Öksürükten Kurtulmak ve Tedavi Etmek İçin Ne Yapılmalı? Öksürük Nasıl Geçer?

Öksürük türlerini de incelediğimize göre öksürük nasıl geçer artık cevaplayabiliriz. Her şeyden önce öksürüğe sebep olan durum ortaya çıkarılmalıdır. Akut öksürük durumunda üşütme ya da grip kaynaklı durumlarda bağışıklık sistemini destekleyen içecekler ve yiyecekler tüketmek bu sürecin daha kısa olmasını sağlayacaktır. Buna ek olarak bazı durumlarda doktor tavsiyesi ile ilaç tedavisi de başlayabilir.

Bunun dışında daha çok önem arz eden öksürük türü olan kronik öksürük için sorunun temel sebebi bulunmalı ve düzeltilmelidir. Sigara kullanımı sebebiyle geniz akıntısı yaşayan kişilerin ilk aşamada sigara tüketimini azaltması ve sonraki aşamalarda da tamamen bırakması gerekmektedir.

Buna ek olarak KOAH gibi solunum yolu hastalıklarından kaynaklanan kronik öksürük durumlarında da hastanın ilk fırsatta tedaviye başlaması gerekmektedir. Bu gibi önemli hastalıklarda kronik öksürük belirtilerden sadece biridir. İlerleyen aşamalarda bu gibi hastalıkların son derece önemli olan nefes yetmezliği sorununa yol açması muhtemeldir.

Yorum yapın

1