Madde Bağımlılığı nedir? Belirtileri ve Tedavi Yöntemi

Madde bağımlılığı ilk tüketimden itibaren ortaya çıkabilmekte, hem fiziksel hem de psikolojik hasara neden olmaktadır. Kullanılmadığı zamanlarda insanlarda aşırı sinirlilik ve depresyon belirtileri gösteren ilaçlardan hem kendimizi hem de çevremizi uzak tutmalıyız. Bu içeriğimizde madde bağımlılığı nedir, nasıl tedavi edilir, belirtileri ve nedenleri nelerdir gibi sorulara cevap vereceğiz.
Madde bağımlılığı hakkında bilmeniz gerekenleri sizler için araştırdık.

Şeker Bağımlılığı Nedir? Nasıl Yenilir ve Tedavi edilir?

Madde Bağımlılığı Nedir?

Uyuşturucu, uyarıcı ve sakinleştirici etkisi olan maddelerdir. Kullanıldığında daha fazla tüketme isteği uyandıran ilaçlar, alınmadığında yoksunluk belirtilerine neden olur. Bu nedenle kısa sürede bağımlılığa neden olurlar.

Genelde kullanmaya başlayan kişiler canının istediği zaman kullanmayı bıraktığını düşünüyor. Bu mümkün değildir. Zamanla kullanılan bu kötü maddenin dozu ve de kullanım sıklığı büyük ölçüde artar. Bu durum sonucunda kişi geri dönüşü olmayan bir yola girmekte ve madde bağımlılığı ortaya çıkmaktadır.

Madde Bağımlılığına Neden Olan Faktörler Nelerdir?Pin
Photo by Jonathan Gonzalez on Unsplash

Madde Bağımlılığına Neden Olan Faktörler Nelerdir?

Madde bağımlılığı nedir sorusuna cevap verdiğimize göre neden olan faktörlere geçebiliriz. Birçok gencin hayatını alt üst eden uyuşturucu bağımlılığı her geçen gün artıyor. Davranışsal, biyolojik, psikolojik, sosyal, genetik, çevresel ve ailesel özellikler bu bağımlılığına neden olur.

Madde bağımlılığı yukarıdaki nedenlerden kaynaklanabilir. Bu nedenle yukarıda sıralanan nedenlerin madde kullanımına yol açmasına izin vermemelisiniz.

Madde Bağımlılığının Etkileri Nelerdir?

Madde kullanımı kişi üzerinde birçok olumsuz etki bırakır. Bu etkileri; aklı ve iradeyi işlevsiz hale getirmesi, normal hayattan uzaklaştırması, iç organlara zarar vermesi, çeşitli hastalıklara yol açması, zehirlenmelere ve ölüme neden olması, kişiyi yalnızlaştırması ve çevresindekilerden uzaklaştırmasıdır.

Yukarıda sıralanan etkiler nedeniyle insanların yaşamları alt üst olmaktadır. Bu nedenle madde bağımlılığı oldukça kötüdür ve hafife alınmamalıdır. En kısa zamanda bir uzmana başvurulması ve gerekli tedavinin yapılması gerekmektedir.

Madde Bağımlılığı Olan Kişilerin Davranışları Nelerdir?

Madde bağımlılığı olan kişilerin davranışlarında bazı değişiklikler görmemiz muhtemeldir. Bunlar; arkadaş çevresinin değişmesi, yalnızlığı sevmesi, akademik başarısındaki düşüş, daha çok harcamaya başlaması, saldırganlığı, kendini bitkin ve küskün hissetmesi, sürekli uyuması, konuşma güçlüğü ve toplam içe dönüklük olarak sıralanır.

Yukarıda listelenen davranışlar, uyuşturucu bağımlıları arasında çok yaygındır. Bir yakınınızın uyuşturucu bağımlısı olduğunu düşünüyorsanız ve bu davranışı gözlemliyorsanız mutlaka bir uzmana danışmalısınız. Uzman kişiler size bu kişiye nasıl davranmanız gerektiği ve onu tedaviye nasıl ikna edeceğiniz konusunda bilgi verecektir.

Madde Bağımlılığı TedavisiPin
Photo by Myriam Zilles on Unsplash

Madde Bağımlılığı Tedavisi

Madde bağımlılığı tedavi edilebilir. Bireyler gerekli çabayı gösterir ve bir uzman gözetiminde tedavi görürlerse iyileşme gösterecektir. Bu süreçte ailenin desteğini almak çok önemlidir. Bu nedenle ailenin de tedavide rolü vardır. İlk olarak madde bağımlılığı nedir sorusuna cevap alıp madde bağımlılığını tanımalıyız.

Madde bağımlılığı üç farklı şekilde tedavi edilir. Bunlar normal tedavi, tedavi merkezinde yatarak tedavi ve koruyucu tedavidir. Madde bağımlılığında tedavi süresi 2-6 hafta arasında değişmektedir. Bu süre zarfında kişi izlenir. Daha sonra kişi psikoterapötik olarak tedavi edilir.

Psikoterapi yöntemleri arasında özellikle bilişsel davranışçı terapi, grup terapisi, aile terapisi ve biorezonans kullanılmaktadır. Bu yöntemler sayesinde kişi madde bağımlılığından kurtulur ve eski hayatına kavuşur.

Su Çiçeği Nedir? Belirtileri Nelerdir?

Kişinin Madde Bağımlısı Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Bir kişinin uyuşturucu bağımlısı olup olmadığını anlamak için belirtilerine bakmamız gerekir. Terleme, iştahsızlık, vücut ısısının yükselmesi, göz bebeklerinin büyümesi, hızlı kalp atışı ve normalden daha farklı bir tavır görürseniz, kişinin madde bağımlısı olduğundan şüphelenebilirsiniz. Bu durumda en kısa zamanda konunun uzmanına başvurmanızı tavsiye ederiz.

Madde Bağımlısı Yapan Şey Nedir?Pin
Photo by Matteo Badini on Unsplash

Madde Bağımlısı Yapan Şey Nedir?

Araştırmalar eroinin en çok bağımlılık yapan madde olduğunu göstermiştir. Bu ilaç beyindeki dopamin seviyesini %200’e kadar yükseltir. Sonuç olarak kişi tekrar satın almak ister.

Madde bağımlılığı neden olur?

Madde kullanımı kişi üzerinde bazı olumsuz etkilere neden olur. Bunlar zihni geçersiz kılan ve kişiyi normal hayatından çıkaracak ilaçlardır. Tüm organlara zarar veren madde kullanımı, bir takım hastalıkların gelişiminde de rol oynuyor.

Uyuşturucu Bağımlılığı Nasıl Başlar?

Tek bir kullanım bile uyuşturucu bağımlılığına yol açabilir. İlk kullanımdan sonra yeniden kullanım hissi başlar. Zaman içinde ilaç kullanımı ve dozu artmaya başlar. Bu kısır döngüye yakalananlar çoğu zaman tedavi görmeden bağımlılıklarının üstesinden gelemezler.

Bir Uyuşturucu Bağımlısına Ne Olur?

Uyuşturucu bağımlısı olan kişiler gereksiz yere sinirlenir, davranışlarını kontrol altına alamaz, rutinini bozar ve yemek yemeyi bırakır. Bu türdeki semptomlara sahip olan uyuşturucu bağımlıları, sonunda gerçek ile bağlarını kaybederler.

Uyuşturucu Kullanan Kişinin Hareketleri Nasıl Olur?Pin
Photo by Towfiqu barbhuiya on Unsplash

Uyuşturucu Kullanan Kişinin Hareketleri Nasıl Olur?

Uyuşturucu kullanan insanlar halüsinasyon görmeye başlar. Bu süreçte terleme, çarpıntı ve titreme gibi belirtiler ortaya çıkabilir. Tansiyon yükselmesine neden olan maddelerin tüketilmesi aynı zamanda iştahsızlığa ve yeme bozukluklarına da neden olur.

Uyuşturucu Kullandıktan Sonra Ne Olur?

Uyuşturucu beyin fonksiyonlarını bozarak mekanize eder. Sonuç olarak beyinde seslerin duyulması gibi durumlar oluşur. Bu nedenle akıl hastalığı ortaya çıkar. Ayrıca bazı narkotik maddelerin beyin damarlarında tıkanıklık oluşturarak felce neden olduğunu varsayılır.

Meth Kullanan Kişi Nasıl Davranır?

Meth kullanan kişilerde huzursuzluk, kaygı ve depresyon gibi belirtiler görülür. Gözlerde gözyaşı, tahriş ve kızarıklık da oluşabilir. Ayrıca uyku bozuklukları ve kötü ruh hali de gözlenir.

Yorum yapın