Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

COVID-19 salgınının en kötüsü geride kalmış gibi görünüyor. Ancak maymun çiçeği ve haberlere yansımayan diğer hastalıklar da dahil olmak üzere, yeni virüslerle ilgili olarak zaman zaman yeni korkular ortaya çıkıyor. Çalışmalar, daha yüksek düzeyde kaygı, depresyon, uyku bozuklukları ve salgın arasında bağlantılar olduğunu göstermiştir. Salgınlar şimdilik geride kaldığına göre artık yolculuğa çıkabiliriz! Peki Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler nelerdir?

Uzun bir aradan sonra evden ve kendi ülkemizden uzaklaşmaya karar verdiğimizde, bazılarımızın ekstra bir endişe duyması doğaldır. Korku ve endişe, doğrudan virüs kapmaktan değil, yine dış dünyada olmaktan ve havaalanları, trenler ve konaklama yerlerinde yolumuzu bulmaktan kaynaklanabilir.

Depresyonda Her Şeyi Kafaya Takmak

Endişenizi uzaklaştırmaya çalışmayın. Çünkü daha güçlü olarak geri gelecektir. Uzun zamandır beklediğiniz bu yolculuğa hazırlanmanıza, yol boyunca güvende olmanıza ve zamanınızın tadını sonuna kadar çıkarmanıza yardımcı olacak bazı pratik ipuçlarını burada bulabilirsiniz!

Şimdi uzun zamandır beklenen o tatile gitmenin ya da çok uzun bir aradan sonra tekrar sevdiklerinizle vakit geçirmenin tam zamanı.

Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?Pin

Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

  • Araştırmanızı yapın: COVID-19’un tetiklediği kaygı, çoğunlukla virüse yakalanma korkusuna ve hangi kısıtlamaların ortaya çıkabileceğine ve bunların bizi nasıl etkileyebileceğine bağlıdır. Bu nedenle, bunu aşmanın en iyi yolu araştırmanızı yapmaktır. Resmi kaynaklardan bilgi alın ve şu soruları yanıtlamak için bunları bir perspektife oturtun: Gerçek riskler nelerdir? Bu gezinin faydaları nelerdir? Yeterli değilse, gerekirse kaygı danışmanlığına da gidebilirsiniz.
  • Önlem alın: Örneğin kalabalık yerlerde, uçakta ve ulaşımda maske takarak gerekli önlemleri alın. Bu, daha güvenli, daha hazırlıklı ve kendinden emin hissetmenize yardımcı olacaktır.
  • Başkalarıyla konuşun: COVID-19 kısıtlamaları gevşetildikten sonra seyahat eden aile ve arkadaşlarla konuşun. Deneyimleri nasıldı? Sizinle paylaşabilecekleri yararlı ipuçları var mı?
  • Aşırıya kaçmayın: Çok fazla hazırlanmaya çalışmak kaygı seviyenizi olumsuz etkileyebilir. Gerçekçi olun ve verimsiz olabilecek bazı eylemleri düşünün. Örneğin, bir yüzeye dokunduktan sonra çok uzun süre ellerinizi yıkamak, tatil boyunca dinlenmek ve eğlenmek için ihtiyacınız olan zamanı size vermeyebilir. Aşırı davranışların farkında olun ve verimsiz endişelerle zaman kaybetmekten vazgeçin.
  • Tetikleyicilerinizi bilin: Seyahate çıkmadan önce, en çok neden korktuğunuzu düşünmek ve listelemek için biraz zaman ayırın. Uçuş mu? Yoksa metroya binmek mi? Ya da kalabalık yerleri ziyaret etmek? Bir tetikleyiciyi tahmin edebilmeniz, daha iyi hazırlanmanıza yardımcı olur. Güvendiğiniz biriyle veya hatta seyahatinizin o bölümünü yaşamaya daha iyi hazırlanmanız için sizi destekleyebilecek bir profesyonelle konuşabilirsiniz.
  • Kendinize karşı nazik olun: Biraz kaygı duymanın son derece normal olduğunu düşünmek, anın tadını daha da fazla çıkarmanıza yardımcı olabilir. Duygularınızın alışılmadık olmadığını, başkalarının da benzer duyguları işlediğini ve kendinizi yargılamanıza gerek olmadığını kabul edin.
  • Haberleri görmezden gelin: Seyahat etmeye karar verdiğiniz andan itibaren, sizi gereksiz yere korkutmaya yarayan COVID-19 ile ilgili haberleri tüketmekten veya çevrimiçi seyahatle ilgili hikâyelere bakmaktan uzak durmanız en iyisidir. Aradığınız bilgilerin bilime ve gerçeklere dayalı olduğundan emin olun.
  • Kendinize güvenin – arkanıza yaslanın ve keyfini çıkarın: Bir karar verdikten sonra bunun en iyi karar olduğuna ve üzerinde kontrol sahibi olamayacağınız başka şeyler olabileceğine ve bunun gayet iyi olduğuna, örneğin uçakta kısıtlı bir alanda olacağınıza güvenin. Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler arasında kendimize güvenmek önemli bir yer tutmaktadır.
  • Maruz Bırakma Terapisi: Stresli durumlara, paniğe veya kaygıya hazırlanmada oldukça etkili olduğu kanıtlanmış olduğundan, maruz bırakma terapisi ile çalışan bir psikoloğa danışmak isteyebilirsiniz. Bilişsel davranış terapisinde eğitim almış terapist, gerçek deneyime hazırlanmanıza ve korkularınızla yüzleşmenize yardımcı olmak için, hayali senaryolar veya sanal gerçeklik uçuş simülasyonları kullanabilir.
  • Doktorunuza danışın: Yukarıdakilerin hepsini denedikten sonra, seyahatinizden önce reçeteli bazı anksiyete ilaçları ile daha iyi hazırlanmak istediğinizi düşünüyorsanız, yardımcı bir ilaç reçete etmesi için doktorunuzla konuşun. Bu arada, yolculuğun siz gerçekten yola çıkmadan önce daha korkutucu gelebileceğini ve buna cesaret etmenin gelecekteki çabalarınız için size yardımcı olacağını unutmayın.
Yolculuk esnasında panik olursam ne yapmalıyım?Pin

Yolculuk esnasında panik olursam ne yapmalıyım?

Endişenin başladığını hissetmeye başladığınızda aşağıdakileri uygulayabilirsiniz.

Nefes alın

Daha iyi hissetmek için nefes almanız gerektiğini kendinize hatırlatın. Bu nedenle, tercih ettiğiniz sayıda derin ve yavaş nefes alın ve bu, duygularınızı daha fazla kontrol altında hissetmenize yardımcı olacaktır. Hiperventilasyon daha büyük bir endişe hissine yol açabilir. Bu nedenle nefesinizi kontrol altında tutmanız faydalı olacaktır.

Meşgul kalın

Yolculuk sırasında sizi meşgul edecek ve yakınınızda öksüren biri gibi etrafınızda olup biten herhangi bir şey hakkında uyanık olmanızı engelleyecek şeyleri yanınıza alın. Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler arasında bu önlemleri alarak yolculuk kalitemizi artırabiliriz. Bu, sakinleştirici veya iyimser bir müzik çalma listesini veya okumayı özlediğiniz bir kitabı okumayı içerebilir.

Anda kalın

Neden seyahat etmeye karar verdiğiniz konusunda mantıklı olun. Gideceğiniz yere çok yakında varacaksınız veya birkaç yıldır çok özlediğiniz ailenizle buluşuyor olabilirsiniz. Bunlar, anda kalmak ve üzerinde kontrol sahibi olmadığınız konuları derinlemesine düşünmemek için kullanabileceğiniz bazı bilişsel tekniklerdir.

Pin

Dışarı çıkın ve dinlenin

Güvenli Yolculuk İçin Yapılması Gerekenler için başka bir seçenek de, önceden hazırlayıp uyguladığınız bazı meditasyon egzersizlerine odaklanmaktır. Ayrıca yolculuk sırasında uyuyacağınız noktaya kadar kendinize dinlenme izni vermeye karar verebilirsiniz. Bu, çok beklediğiniz varış noktasına ulaşana kadar neler olup bittiği konusunda daha enerjik ve daha az stresli hissetmenize yardımcı olacaktır. İdeal olarak, yolculuktan önce evde iyice dinlenmiş ve sizi şişkin ve rahatsız hissettirmeyen sağlıklı yiyecekler yemiş olmanız gerekir.

İyi eğlenceler

Eğlenin, rahatlayın ve geri döner dönmez bir sonraki maceranızı düşünmeye ve planlamaya başlayın! Bu, kaygıyı kontrol altında tutmaya yardımcı olacaktır.

Yorum yapın