Çocuklarda Skorbüt Hastalığı Belirtileri Nelerdir? Nasıl Korunulur?

Skorbüt çok yaygın olan ve C vitamini eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan bir hastalıktır. C vitamini eksikliği de çok fazla sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Skorbüt yetişkinlere oranla daha çok çocuklarda görülmektedir. Çocuklarda skorbüt hastalığı görülebilir. Çocuklarda da inek sütü ile beslenme oranının yüksek olmasına bağlı olarak daha sık ortaya çıkmaktadır. C vitamini eksikliğinin bir çok nedeni bulunmaktadır.

Ağız Yarası Neden Olur? Ne İyi Gelir?

Çocuklarda Skorbüt Hastalığı Görülür Mü?

Skorbüt hastalığı çocuklarda, yetişkinlere göre daha yüksek oranda görülme eğilimindedir. Yani skorbüt hastalığı çocuklarda görülebilir.

Skorbüt Belirtileri Nelerdir?

Skorbüt belirtileri bireyden bireye farklılık göstermektedir. Ancak belirtiler çoğu bireyde hemen hemen aynı oranda görülmektedir. Özellikle çocuklarda süt tüketiminin aşırı olması ve tek yönlü beslenme olmasından dolayı ortaya çıktığı için ilk önce dişlerde belirtiler görülmektedir. Skorbüt hastalığına bağlı olarak diş eti yaraları oluşmakta ve dişlerde çürüme hızla başlamaktadır. Ağız yaraları oluşmaya başlar ve yaraların iyileşmesi zorlaşmaktadır. Bunlar dışında skorbüt hastalığında yorgunluk ve yüz bölgesinde solgunluk gibi belirtiler görülmektedir. Vücutta sürekli ağrı ve sızı belirtileri görülmektedir.

Bilgisayar Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Bilgisayarın 3 Zararı

Skorbüt Hastalığından Korunma Yolları

Çocuklarda skorbüt hastalığı görülebildiği için bu hastalıktan korunmak önemlidir. Skorbüt tehlikeli bir sağlık sorunu olsa da tedavi edilmesi ve hastalıktan korunması çok kolaydır. Ancak Skorbüt hastalığı ile ilgili ilk yapılması gereken öncelikle konuyla ilgili uzman bir hekime başvurmak olacaktır. Bu hastalığın tedavisinde alınan ilaçlar doktorun tavsiyesi ve yazdığı reçeteye uygun olmalıdır. Düzenli tedavi uygulanması ile vücudun C vitamini değerleri yükselmeye başlayacaktır. Bunun dışında skorbüt hastalığından korunmak için en önemli unsur C vitamini yüksek olan besinlerin tüketilmesidir. Narenciye tüketimi sık sık olmalıdır. C vitamini en yüksek olan besin olduğundan her gün düzenli tüketilmesi gerekmektedir. Yine bu dönemde sıvı tüketimi de önemlidir. Taze sıkılmış meyve suları C vitamini açısından önemlidir. Çocuklarda henüz yeme alışkanlığı oluşm

Yorum yapın