Bilgisayar Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? Bilgisayarın 3 Zararı

2023 yılına gelindiğinde bilgisayarların, cep telefonlarının ve teknolojik aletlerinin ne kadar yaygın olduğunu görüyoruz. Bu aletler her ne kadar hayatımıza kolaylık katabilse de bir takım dezavantajları da beraberinde getirmekteler. Bu yazımızda bilgisayar kullanmanın avantajları ve dezavantajlarını ele alacağız.

Deliklerden Korkma Hastalığı Tripofobi Nedir? Nasıl Tedavi Edilir?

Bilgisayar Kullanmanın Avantajları ve Dezavantajları Olması Neyi İfade Etmektedir?

Günümüz dünyasında teknolojik aletler hayatımızın önemli bir parçasıdır. Bu cihazlar tabi ki hayatımızı kolaylaştırıyor. Örneğin cep telefonları dünyanın öbür ucunda olsa bile insanlarla iletişim kurmamızı sağlıyor. Aynı şekilde İnternet de bilgi paylaşımını bizim için kolay kılıyor. Eğer hazırsanız ilk olarak bu teknolojik aletlerden biri olan bilgisayarların kullanım avantajlarını inceleyelim.

Pin

Bilgisayar Kullanmanın Avantajları

Gelin bilgisayarın avantajlarına bir göz atalım.

1) Hızlı ve kolay bilgi erişimi

Bilgisayarlar, İnternet’in de etkisiyle kolay ve hızlı bilgi erişimini bizlere en iyi şekilde sağlarlar. Sosyal medya siteleri, blog siteleri, online ansiklopediler gibi site türleri bizlere sürekli bilgi aktarırlar.

2) Dünya çapında iletişim ve bağlantı

Önceleri dünya çapında iletişim için telgraf veya mektup gibi yöntemler kullanılırdı. Artık email protokollerinden tutun mesajlaşma uygulamalarına kadar birçok yöntem var.

3) Veri saklama ve paylaşma

Veriyi herhangi bir türdeki bilgi olarak düşünebiliriz. Bilgisayarlar, veritabanları ve Cloud teknolojisi yokken her bilgi kitaplarda tutulmaya mahkumdu. Artık bilgi form değiştirdi, kelimeler yerine 1 ve 0’lar olarak tutulabiliyor.

Bilgisayar Kullanmanın DezavantajlarıPin

Bilgisayar Kullanmanın Dezavantajları

Bilgisayar kullanmanın yararı olduğu gibi zararları da mevcuttur elbette. Şimdi de onlara göz atalım.

1) Bilgi çarpıtması ve yanıltıcı kaynaklar

Bilginin kolayca yayılabilmesinin önünü açan bilgisayarlar aynı zamande dezenformasyonun da önünü açmıştır. Bilgisayar kullanmanın avantajları ve dezavantajları olduğu için bu tür durumlar ortaya çıkmaktadır.

Buhar Banyosu Nedir? Buhar Banyosu Zararları ve Faydaları Nelerdir?

2) Sosyal izolasyon ve bağımlılık

Bilgisayarlar ve İnternet dopamin dengemizi bozabilir. Aynı şeker bağımlılığında anlattığımız gibi bilgisayarla fazla vakit geçirmek de bağımlılığa işaret edebilir. Dolayısıyla bağımlılık sosyal izolasyona ve asosyalliğe yol açabilir.

3) Kişisel verilerin güvenliği

En basitinden bir siteye kayıt olduğumuzda bile ismimizi, soyadımızı, yaşımızı ve türlü bilgileri veriyoruz. Bu durum herhangi bir sitelerdeki herhangi bir güvenlik açığında başımızı ağrıtabiliyor. Kİşisel verilerimizi koruyabildiğimiz kadar iyi korumalıyız.

Kapanış

Bu yazımızda bilgisayar kullanmanın avantajları ve dezavantajları konusuna yer verdik. Okuduğunuz için teşekkürler.

Yorum yapın